TEHLİKE SINIFINIZI ÖĞRENİN

NACE kodunuzu ve işyeri tehlike sınıfınızı öğrenmek için; Arama çubuğuna firmanızın esas faaliyet alanı yazıp- aratın. Listelenecek faaliyet alanlarından şirketinizi en iyi ifade edeni seçin.

NACE Kodu ve Tehlike Sınıfları Listesini indirmek için tıklayınız.

Tüm işverenleri yükümlülük altına alan çıkartılan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir. 29 Mart 2013 Tarih ve 28602 Sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan iş sağlığı ve güvenliğine (İSG) ilişkin Tehlike Sınıfları Listesi Tebliğine göre tüm işletmeler Nace kodlarına karşılık gelen tehlike sınıflarına göre aşağıdaki gibi 3 sınıfa ayrılmıştır:

1 ) Az Tehlikeli Sınıf: Büro faaliyetleri, perakendecilik, Lokantalar, oteller, okullar vb.
2 ) Tehlikeli Sınıf: Ayakkabı, mobilya, deterjan, et üretimi, diş hekimliği vb.
3 ) Çok Tehlikeli Sınıf: Yapı sektörü, Ağır Sanayi, hastaneler, petrol istasyonları vb.

İlk aşamada, Nace Kodları Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 1 kişi dahi çalışsa sürekli İSG hizmetleri için OSGB ile anlaşması zorunluluğu başlamıştır. Bu çerçevede iş kazası riski yüksek olan tüm maden, metal, kimya, makine yapı sektörleri ilgili fabrikalar düşünülebilir.

İkinci aşamada; 1 Temmuz 2017 itibariyle Nace Kodları karşılığı az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleride 1 kişi dahi çalışsa İSG hizmeti için OSGB ile anlaşma zorunluluğu başlamaktadır. Az tehlikeli sınıftaki işyerleri denildiğinde tüm büro hizmetleri, perakende mağazalar, lokantalar,apartman ve site yönetimleri vb sektörler akla gelmelidir.

OSGB hizmet süresi hesaplama dolayısıyla fiyatlandırma tehlike sınıfına göre değişkenlik göstermekte olduğu için, OSGB firmasının potansiyel müşterisine fiyatlama yapabilmesi için NACE Kodu doğru olarak bilinmelidir.

"KÜÇÜK İHMALLER BÜYÜK HATALARI DOĞURUR"

Amacımız 'KÜÇÜK İHMALLER BÜYÜK HATALARI DOĞURUR' sloganıyla hareket ederek işyerlerinde sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturulmasına katkıda bulunmaktır.

İLETİŞİM
YUKARI